PolishEnglishDeutsch
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
 • Sulecin
Start >
 •  

  bip

 • urzad woj

 • lubuskie

 • starostwo powiatowe

 • logo EPEV

 • youtube

 • facebook


Kościoły


Kościół św. Henryka

Read moreWybudowany w 1862 r. neogotycki kościółek początkowo był jedyną świątynią służącą nielicznej w owym czasie grupie katolików. Kościół przetrwał czasy wojny i przemarsz Armii Czerwonej w stanie niemalże nienaruszonym.

Read more...
 
Kościół św. Mikołaja

Read moreUsytuowany w centralnej części miasta gotycki kościół z XIV w. wzniesiony został przez templariuszy. Początkowo skromny jednonawowy budynek świątyni z kostki granitowej, nakryty sklepieniem krzyżowym, w ciągu kolejnych stuleci wielokrotnie rozbudowywano. W XV w. dobudowano wieżę po zachodniej stronie korpusu nawowego.

Read more...
 
Kościół w Brzeźnie

Read moreNeoromański kościół filialny w Brzeźnie (stan obecny z 1773 r.), z bogatym wyposażeniem, w skład którego wchodzą: ołtarz z pierwszej połowy XVII w. (zawiera elementy starszego gotyckiego z XV w. – pentaptyku); drewniany krucyfiks (z około połowy XIX w.); mensa skrzyniowa, murowana z cegły; drewniana, sześcioboczna chrzcielnica z końca XVIII w.

Read more...
 
Kościół w Długoszynie

k dlugoszynieNeoromański (z elementami neobarokowymi) kościół w Długoszynie z lat 1733-36 z ciekawymi elementami wyposażenia: drewnianym krucyfiksem z pierwszej połowy XIX w., wykonaną z piaskowca płytą nagrobną J. S. Hufhagela (miejscowego pastora zm. w 1795 r.). Obecnie rzymsko-katolicki kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

 

 
Kościół w Drogominie

k drogominiePóźnogotycki kościół filialny w Drogominie z XIV w. z zabytkowymi elementami wyposażenia: ołtarzem z 1696 r., amboną z 1700/1701 r., stallą proboszczowską z 1717 r., sześciokątną chrzcielnicą z 1691 r., dzwonem żelaznym z XIX w. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem św. Wojciecha.

 

 
Kościół w Grochowie

k grochowieNeogotycki kościół filialny w Grochowie z 1888 r. wyposażony jest w fisharmonię z początku XX w. (wykonaną w cesarsko-królewskiej harmonii Spaethe). Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża.

 
Kościół w Miechowie

k miechowieNeogotycki kościół w Miechowie z lat 1862-64. wyposażony jest w cynowe świeczniki z 1717 r. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

 

 
Kościół w Ostrowie – dawna kaplica Templariuszy

Read moreKomandoria sulęcińska, będąca ośrodkiem dóbr zakonnych templariuszy ufundowanych w 1244 roku przez Mroczka z Pogorzeli, nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Miejsce lokalizacji siedziby zakonnej nie jest znane, choć wskazuje się miejsce grodziska na południowy zachód od miasta oraz teren po północno-zachodniej stronie murów miejskich, gdzie mieścił się później dwór joannitów.

Read more...
 
Kościół w Trzebowie

k trzebowieNeogotycki kościół filialny w Trzebowie z 1872 r. wyposażony jest w ołtarz spiżowy z około 1846 r. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli.

 

 
Kościół w Trzemesznie Lubuskim

Read moreNeogotycki kościół w Trzemesznie Lubuskim z 1866 r. Pierwotne wyposażenie kościoła wyniesiono w niewyjaśnionych okolicznościach. Obecnie znajduje się ono w Markischer Museum w Berlinie

Read more...
 
Kościół w Tursku

k turskuNeogotycki kościół filialny w Tursku z 1862 r. został zbudowany na miejscu starej, wzniesionej około 1598 r. świątyni, z której przemieszczono elementy wyposażenia, m.in. dzwony z XIV/XV w. i 1600 r. oraz świeczniki z XV w. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Stanisława Bisupa.

 

 
Kościół w Wielowsi

k wielowiesNeogotycki kościół filialny w Wielowsi z 1889 r. z zabytkowym ołtarzem, ośmioboczną amboną z polichromią figur ewangelistów z XIX w. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

 
Kościół w Żubrowie

k zubrowieKościół filialny w Żubrowie z XVIII w. z interesującymi zamkami puszkowo-zapadkowymi w skrzydłach drzwi prawdopodobnie z XVIII w. Obecnie jest to rzymsko-katolicki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

 

 


powrót
Dariusz Ejchart burmistrz wita jasne
Serdecznie witam na stronie internetowej Gminy Sulęcin. Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do odwiedzenia urokliwej Ziemi Sulęcińskiej.
Burmistrz Sulęcina
Dariusz Ejchart
budzet
samorzad
folder